Vo Francúzsku si zahralo 75 kežmarských futbalových nádejí

Po roku cestovala naša početná výprava opäť do krajiny galského kohúta, kde v Bartenheime a v Sierentzi naše talenty získavali medzinárodné futbalové skúsenosti. Žiaci U13 i U15, ale aj dorastenci U17 patria vo svojich domácich súťažiach medzi elitu, takže zájazd a turnaj Regio Cup Sud Alsace 2024 bol od 16. do 20. mája pre nich zároveň odmenou za výborné výkony.

V kategórii U13 nás reprezentovali dve družstvá. V sobotu sa hralo v štyroch skupinách po štyroch účastníkov z Francúzska, Belgicka, Švajčiarska a zo Slovenska. Na druhý deň sa hrala vyraďovacia fáza a zápasy o celkové umiestnenie. Prvé kežmarské družstvo podávalo v skupine rozpačité výkony, ale v nedeľu zabralo a súboj o 9. priečku úspešne zvládlo. Naopak, druhé výkony druhého družstva boli o poznanie lepšie a živelnejšie, čo vyústilo aj k postupu do „vyraďovačky“. Vo štvrťfinále však Kežmarčania smolne neuspeli v penaltovom rozstrele. Ten im nevyšiel ani v súboji o 7. miesto, takže obe naše družstvá figurujú v konečnom účtovaní tesne pri sebe.

„Turnaj hodnotím pozitívne po všetkých stránkach. Organizácia bola zvládnutá na výbornú. Hráči opäť nadobudli cenné skúsenosti, keď museli vystúpiť z komfortnej zóny, vyrovnať sa s náročnou cestou a k tomu podať kvalitné výkony na ihrisku počas dvoch horúcich dní. Všetci hráči si zaslúžia poďakovanie, uznanie a pochvalu,“ vyjadril sa tréner 1.MFK Kežmarok U13 JAROMÍR KOVALČÍK.

Starší žiaci U15 sú na rozdelenie do dvoch tímov zvyknutí už z dlhodobých súťaží, takže táto početná skupina vyslala do boja štandardne dve družstvá. Chlapci z B-tímu, žiaľ, v skupine nestrelili francúzskym súperom ani gól, takže všetky tri stretnutia prehrali. To ich poslalo do bojov len o 13. až 16. priečku. Hneď v prvom stretnutí proti Švajčiarom odohrali výborný zápas, ale po bezgólovej remíze im v penaltovom rozstrele podľahli. Neuspeli ani v následnom dueli, takže obsadili 16. miesto.

Prvé družstvo však svoju kvalitu premietlo aj do výsledkov. Oproti svojim kolegom neinkasovalo a so siedmimi bodmi vyhralo skupinu. Chlapci sa ani na francúzskej pôde nevyhli konkurentovi zo Slovenska a večer vo štvrťfinále porazili TJ Slovan Nitra-Chrenová 2. Kežmarčania v nedeľu dopoludnia absolvovali veľmi vyrovnané semifinále proti Aiserey Izeure. Po rozstrele z bieleho bodu však do finále však postúpil francúzsky celok. Touto „lotériou“ sa skončil aj súboj o tretie miesto, ale tentoraz sme mali viac šťastia a Alsasud sme zdolali.

„Pre mojich zverencov bol tento turnaj prínosom nielen v podobe kvalitnej medzinárodnej konfrontácie a nových skúseností, ale aj skvelého futbalovo-spoločenského zážitku. Zároveň poslúžil aj na utuženie celého kolektívu nielen kategórie U15, ale aj celej veľkej výpravy, v ktorej bolo spolu 75 hráčov. V mene 1.MFK Kežmarok by sme chceli ešte raz poďakovať organizátorom za pozvanie a výbornú organizáciu podujatia. V neposlednom rade patrí veľká vďaka všetkým našim fanúšikom (rodičom), ktorí merali cestu do Francúzska a povzbudzovali nás osobne, ale, samozrejme, aj tým, ktorí nám držali palce doma v Kežmarku,“ povedal tréner 1.MFK Kežmarok U15 IGOR HAJOVSKÝ.

Ďalšie informácie a výsledky z REGIO CUP SUD ALSACE 2024 nájdete tu (otovríte kliknutím)

Dorastenci v kategórii U18 mali vo Francúzsku skôr herné minisústredenie, na ktorom sa stretli s  dvoma kvalitnými Francúzskymi celkami. Na úvod sme sa stretli s FC Uffheim. Hralo sa netradične 3×40 minút, takže fyzicky i herne veľmi náročný duel. Uffheim predvádzal veľmi rýchly nábehový futbal s dobrou kombináciou a hneď v úvode sa dvakrát presadil. To nás veľmi rýchlo prebralo a súboj nabral na obrátkach. Tempo bolo vynikajúce a hra sa prelievala zo strany na stranu. V prvej časti sa nám po vydarených akciách podarilo dotiahnuť súpera. Našou rýchlou kombinačnou hrou sme v druhej časti dokázali, dokonca, súpera prehrať. Do poslednej tretiny sme šli s jednogólovým náskokom. Jej začiatok síce patril opäť nám, pridali sme ďalší gól, no v závere prevzali iniciatívu Francúzi. Z pokutového kopu znížili, ale na zvrat im to už nestačilo.

FC Uffheim – 1.MFK Kežmarok 3:4. Góly Kežmarku: N. Kovalčík, Zgraja, Roth, Pacanovský

Druhý deň nás čakal súper z regionálnej akadémie E.J.P.S. Tentoraz sa už hralo klasicky 2×45 minút a stretnutie malo opäť výbornú úroveň. Rýchly, nebojácny súboj z oboch strán, v ktorom si chlapci nič nedarovali. Úvod mali znovu lepší domáci a ujali sa vedenia. Od tohto momentu sme museli zasa doťahovať. Mladí Kežmarčania sa však sa nezľakli. Prebrali sme iniciatívu, zrýchlili a spresnili sme  kombináciu a začali sme dominovať. Francúzov sme nešetrili a v rýchlom slede sme nielenže výsledok otočili, ale dokázali sme si urobiť náskok. Fyzicky bol tento zápas pre nás extrémne náročný, pretože sa hral obojstranne veľmi behavý futbal.

E.J.P.S. – 1.MFK Kežmarok 2:5. Góly Kežmarku: N. Kovalčík 3, A. Kovalčík 2.

„Táto konfrontácia bola pre nás výbornou školou a zároveň skúsenosťou. Taktiež chcem chlapcov pochváliť nielen za výborné nasadenie, ale aj za ich správanie a skvelú reprezentáciu nášho klubu či mesta. Som presvedčený, že sme zanechali výborný dojem a nadviazali sme nové kontakty,“ doplnil tréner dorastencov 1.MFK Kežmarok RADOVAN NOVÁK.