Stanislav Koch: My môžeme hrať s hocikým, ale…

Jarná časť klope na dvere a nebyť odkladu stretnutia s Popradom, začínala by sa už 16. marca. Preto sme oslovili trénera A-tímu 1.MFK Kežmarok STANISLAVA KOCHA, aby nám zhodnotil končiace sa prípravné obdobie.

Ako vyzerala zimná príprava z hľadiska tréningového procesu?

» Mali sme nastavený program na zlepšenie kondície a zároveň herného prejavu. Do prípravy sa postupne zapojilo 20 hráčov. Nemohli sa však do nej plnohodnotne zapojiť všetci, pretože Maroš Pilát a Daniel Kusnyír mali dlhodobé zdravotné problémy. U iných sa zase vyskytli problémy s dochádzkou, takže niektorí moji zverenci majú deficit kondície. Trénovali sme na umelej tráve v Tatranskej Lomnici i v telocvični, za čo ďakujem vedeniu klubu na čele s Jánom Nahalkom. Vcelku som s prípravou spokojný.

Dohromady ste absolvovali sedem prípravných duelov, v ktorých ste štyrikrát zvíťazili, raz remizovali a dvakrát prehrali…

» Som rád hlavne za to, ako vyzerali naše prvé polčasy proti treťoligistom. Najmä proti RSC Hamsik Academy sme odohrali kvalitný polčas, po ktorom sa síce prejavila kvalita súpera, ale dokázali sme mu vzdorovať. Ukázalo sa, že my môžeme hrať s hocikým, ale chlapci základnej zostavy musia byť pohromade. Akonáhle traja-štyria vypadnú, už je to zlé. Toto sa ukázalo aj proti košickej Slávii. Preverili nás tímy od II. až po VI. ligu a každý zápas nám niečo dal. Aj duel s Levočou nám ukázal, že do plnej obrany musíme hrať disciplinovane a s lepším prístupom. Vieme teda, kde máme rezervy. Musíme popracovať na hernom prejave, lebo prechod z umelej na prírodnú trávu bude citeľný.

Kto z tímu počas zimnej prestávky odišiel?

» Škrt na poslednú chvíľu nám spravil odchod dvoch kvalitných hráčov základnej zostavy Matheusa Mendoncu s Charistom Diwumbom, ktorým nepredĺžili víza. Boli silní v defenzíve a zároveň konštruktívne podporovali ofenzívnu fázu. Nahradiť takúto dvojicu nebude vôbec jednoduché. Práve na krajoch ihriska máme najväčší problém, čo znásobuje ešte aj zranenie Adama Pirhalu. Odišiel aj Dominik Gahura do Ľubice. Je to poctivý chlapec a rešpektujem jeho dôvody. Jakub Krempaský je brankárom pre dorast. My sme ho mali v tíme najmä preto, aby bol viac zaťažený. Predsa len tréningy s A-tímom mu dali viac.

Kto, naopak, do mužstva pribudol?

» Po dlhodobých výpadkoch sa vrátili Mário Rušin a Tibor Starinský, ktorých ťažko hodnotiť, ale otvorene poviem, že to nie sú hráči pre základnú zostavu. Mário má pri záťaži stále zdravotné problémy. Na Tiborovi tiež vidno ten prechod, keď je viac zaťažený. Prišiel Brazílčan Pedro, ktorý tu je však veľmi krátko. Uvidíme, ako sa prejaví. Určite bude potrebovať viac času na adaptáciu.

Môžeme očakávať ešte nejaké zmeny v kádri?

» Prestupový termín je do konca marca, takže ešte máme priestor. Už sa k nám pripojil aj Lukáš Šomšák zo Spišskej Novej Vsi, takže možno privedieme na jarnú časť práve jeho. Mám už síce málo času, ale chcel by som mu dať šancu. Poznám ho ešte z popradského dorastu a je to práve taký typ, aký chcem na pravý kraj obrany.

Ako to bude s dlhodobo zranenými hráčmi?

» Maroš Pilát stále nie je na sto percent doliečený, takže aj to nám robí vrásky. Už je však asi mesiac v príprave, takže s ním určite počítam. Dano Kusnyír sa dodnes nezapojil do prípravy a dva mesiace výpadku ťažko dobehne.

Upravíte svojim zverencom pozície, aby vyriešili problémy v zostave?

» Máme veľa stredových hráčov, ale málo krajných ofenzívnych.  Nie je jednoduché niekoho prerobiť na krídlo, pretože to musí byť rýchlostný typ. Chlapci majú svoje prednosti v strede poľa, ale na čiaru musia byť iné typy. Ak sa to nepodarí vyriešiť ešte teraz, tak v lete budú posily na krídla nevyhnuté.

Opakuje sa situácia z úvodu jesene, keď nemáte k dispozícii chlapcov, s ktorými ste počítali, a opäť Vás na začiatku čakajú najkvalitnejší súperi…

» Oproti jeseni ideme oslabení, nakoľko mužstvo bolo stabilizované a odchod dvoch kvalitných hráčov tesne pred začiatkom jarnej časti je zásahom do herného prejavu. S ť ažkým vylosovaním sa musíme nejako vysporiadať. Súperi sú v situácii, kedy sa určite budú chcieť pobiť o postup.

Aké máte očakávania od druhej polovice sezóny?

» Ja budem spokojný vtedy, keď budeme vyhrávať a produkovať taký futbal, na ktorý bude chodiť veľa ľudí. Verím, že ak budeme hrať dobre, tak diváci prídu. Obávam sa však toho, že ihrisko v Kežmarku bude zlé. Pokiaľ tam nebude dostatočná vegetácia, tak pri našom hernom prejave budeme mať veľké problémy. Máme ho totiž založený na kombinácii, no na to potrebujeme aj dobrý terén.