Slovenské verzus brazílske Vianoce

V našom seniorskom tíme pôsobí aj MATHEUS „POPÓ“ MENDONCA, ktorý pochádza opačnej strany sveta – z Brazílie. Vianoce však trávi na Slovensku, takže sme využili príležitosť a požiadali ho o porovnanie týchto sviatkov v Brazílii a u nás.

Tieto Vianoce som strávil u môjho spoluhráča a kamaráta Dana Kusnyíra. Veľmi sa mi to tam páčilo a aj slovenské tradičné jedlo bolo výborné. Na Slovensku sú Vianoce oveľa pokojnejšie. Atmosféru dotvára kombinácia svetiel a snehu. V Brazílii to býva oveľa rušnejšie. Na uliciach je množstvo ľudí, všade sa konajú večierky. Keď prejde vianočné obdobie, užívame si leto, slnko a pláže s rodinou. Tu je, naopak, poriadna zima . Stále si ešte zvykám na to chladné počasie. Mesto sa mi však veľmi páči a zaujalo ma, akí priateľskí ľudia tu žijú.

Štedrý večer v Brazílii trávime vo veľkom rodinnom kruhu až do polnoci, potom každý zostane so svojimi rodinami. Taktiež sa dobre najeme a existuje viacero možností stravovania v závislosti od chutí. Čo sa týka náboženskej stránky, tak zvyčajne evanjelici chodievajú do kostola, iní nie, ale to závisí od vierovyznania každého človeka. My mladší sa potom chodíme zabávať, čo trvá prakticky dva dni vkuse. Nový rok oslavujeme podobne. Spoločne si sadneme, dáme si rodinnú večeru, a potom sa môžeme ísť baviť. Na Slovensko som však prišiel hrať futbal, plniť si sny a posúvať sa v živote. Nie som tu kvôli zábave, ale kvôli futbalu, bez ktorého nemôžem žiť. Zápasy mi už veľmi chýbajú.