Pohoryliak: S mladšími sa pracuje o niečo ľahšie

Počas decembra sme Vám predstavili prácu našich mládežníckych trénerov so svojimi kategóriami. V 1.MFK Kežmarok sa však ešte na špecifických tréningoch venuje brankárom YURII POHORYLIAK.

» Asi pred rokom a pol ma kontaktoval mládežnícky tréner Rado Novák, aby sa začalo pracovať s brankármi. Sme totiž špecifickou skupinou hráčov. Gólmani potrebujú odlišné individuálne cvičenia, čo je však komplikované pre jedného trénera, ktorý vedie celý tím. Po konzultácii s ďalšími trénermi sme sa rozhodli, že to skúsime. Odštartovali sme to počas futbalového kempu, a potom to už pokračovalo v rámci našich mládežníckych kategórií. Počet mojich zverencov je premenlivý, lebo tí mladší ešte len uvažujú nad týmto postom, ale býva to okolo 12 až 15. Je to veľa aj pre mňa, navyše sú vo veku od 10 rokov až po dorastencov, takže ich mám rozdelených do skupín a s každou sa stretávame raz za týždeň. Niekedy to býva aj tak, že máme brankársky tréning a po ňom sa presunú ešte na tréning so svojím tímom.

» Momentálne pracujeme na základných veciach, čo sa týka techniky chytania. S mladšími sa pracuje o niečo ľahšie, pretože ešte nemajú svoje návyky. So staršími je to aj psychologická stránka, pretože brankár je posledný, takže má o to väčšiu zodpovednosť. V klube máme nastavený štýl hry a snažíme sa o to, aby doň zapadli aj gólmani. Samozrejme, trend je taký, že brankár musí vedieť hrať nielen rukami, ale aj nohami. Zároveň by si mal dokázať organizovať obranu a vedieť komunikovať so spoluhráčmi. Preto je dobrým brankárom ten, ku koho bráne sa súper ani nedostane. Samozrejme, nedá sa to stále a vtedy sme tam vzadu práve my, aby sme  mužstvu pomohli.

» Určite tam už badať progres, ale ešte je pred nami veľmi veľa práce a najmä to závisí od ich prístupu – akú chuť budú mať pracovať na sebe nie len na tréningoch. Ak chce byť niekto profi futbalistom, musí pracovať aj doma či na dovolenke. Ak chcú niečo vo futbale dosiahnuť, táto mentalita v nich musí byť.

Aktuálne k 15. 1. 2024