Kovalčík: Mladší žiaci sú v zlatom veku motoriky

Pri pohľadoch na našu futbalovú mládež prechádzame od prípraviek k mladším žiakom, ktorí jesennú časť D skupiny III. ligy U13 VsFZ ovládli bez jediného zaváhania. Ich lodivod JAROMÍR KOVALČÍK má preto dôvod na spokojnosť.

» Kategória mladších žiakov má dvojročný rozptyl. Starší hráči sú teda v kategórii už druhý ročník a mladší prichádzajú z prípravky. Mojou úlohou je to, aby bol ich prechod k žiakom čo najmenej náročný, no zároveň musím dbať na pripravenosť starších na prechod do U15. Každý je individualita, a preto proces aklimatizácie trvá u každého rôzne časové obdobie a na každého platia iné metódy. Momentálne tvorí káder 36 hráčov, vrátane tria brankárov. Pomer starších a mladších hráčov máme viac-menej vyrovnaný.

» Mladší žiaci sa nachádzajú v období, ktoré nazývame „zlatým vekom motoriky“. Preto sa ich snažíme vybaviť čo najširším repertoárom pohybových skúseností, pričom dbáme na ich stabilizáciu a trvácnosť. Dostatok času venujeme drilu hráčskych činností jednotlivca, rozvíjame jeho kreativitu, inteligenciu a zdravé sebavedomie. Stále sa viac zameriavame na individuálnu taktiku, čo však neznamená, že hráčom neradíme v taktike tímovej.

» Postavenie v tabuľke nás, samozrejme, veľmi teší a je výsledkom viacerých faktorov. Niekoľkoročná náročná práca s mládežou, kvalitné prípravné obdobie či prístup hráčov. Treba tiež dodať, že moji zverenci svojou kvalitou presahujú úroveň ligy, v ktorej momentálne pôsobia. Veľmi ma teší sledovať progres, ktorý hráči spravili. Je to spôsobené správnym mentálnym nastavením, prístupom na tréningu a hladom po neustálom zlepšovaní sa, čo však vyžaduje značnú mieru motivácie.

» Ako motivačné faktory využívame aj prípravné zápasy a turnaje proti zvučným súperom ako napríklad MŠK Žilina či medzinárodný turnaj Bílovec cup, ktoré sme už v prechodnom  období absolvovali. V jarnej časti chceme pokračovať v nastolenom trende, podávať kvalitné výkony a užívať si radosť z hry.

Aktuálne k 15. 12. 2023