Stanislav Koch: Sila tímu rastie s kvalitnou konkurenciou

A-tím 1.MFK Kežmarok má za sebou jesennú časť Majstrovstva regiónu IV. liga – Východ. V 16 stretnutiach získal 32 bodov za desať triumfov a dve remízy a zimuje tak na 5. priečke. O tejto ceste sme sa porozprávali s trénerom STANISLAVOM KOCHOM.

V predošlej sezóne ste ovládli V. ligu – Sever, čo znamenalo postup do IV. ligy – Východ. Aké bolo teda letné obdobie?

» Vtedy bolo jasným cieľom postúpiť a my sme tou súťažou prešli v podstate ľahko. V 24 kolách sme neprehrali ani raz, takže sme sa mohli tešiť na vyššiu súťaž. Chlapcom sa teda konečne podarilo dostať sa medzi špičku v rámci východoslovenského regiónu. Mali sme však len mesiac na to, aby sme sa na IV. ligu pripravili. Bolo to problematické aj z toho dôvodu, že hráči poodchádzali na dovolenky, takže sme v lete museli improvizovať. Absolvovali sme len jeden prípravný zápas so Spišskou Novou Vsou, kde nás bolo jedenásť. Snažili sme sa skvalitniť herný prejav, väčšinou sme sa venovali veciam s loptami a tím som chcel nastaviť tak, aby sme boli od prvého kola konkurencieschopní. Mužstvo však až do začiatku súťažnej sezóny nebolo kompletné.

Ako sa počas leta obmenil káder?

» Tím opustil 20-gólový strelec Adam Matalík, ktorý bol veľkým prínosom, ale odišiel do zahraničia. Okrem neho sme ostali v rovnakom zložení. Veril som totiž chlapcom, ktorí postup vybojovali a chcel som im dávať priestor. Avšak mnohých som v príprave nemal k dispozícii. Od začiatku som tvrdil, že ak toto mužstvo bude pravidelne trénovať a nedôjde k väčším zraneniam, tak máme na to, aby sme skončili do šiesteho miesta.

Čomu pripisujete horšie výsledky v úvode súťaže?

» Mali sme nepriaznivé vylosovanie, pretože od druhého do štvrtého kola sme hrali proti najlepším mužstvám ako Poprad, Lokomotíva Košice či Medzev. Škoda, že som nemal v príprave k dispozícii všetkých hráčov, lebo pre týchto súperov by zápasy proti nám neboli jednoduché. Navyše sa nám v 2. kole v Poprade zranil Paťo Grega a svalové zranenie sa s ním vlieklo štyri-päť týždňov. Medzitým boli vylúčení stabilní členovia základnej zostavy Maťo Kačír a Milan Novák. Nastupovali sme teda v oklieštenej zostave, čo sa premietlo aj do výsledkov.

Zápas FK Poprad – 1.MFK Kežmarok. (Snímka: Timea Kusnyírová)

Dalo sa pri týchto okolnostiach vydolovať v tom úvode viac bodov?

» V každom stretnutí sa dá spraviť viac. Moji zverenci robili všetko, čo sa dalo, ale prejavila sa kvalita tých súperov. Napríklad v Poprade sme mohli aspoň remizovať, ale, žiaľ, gól sme nedali a v záverečných minútach sme inkasovali z pokutového kopu. Doma s Lokomotívou a Medzevom sa prejavila tá ich kvalita, pričom my sme nemali k dispozícii spomínaných hráčov. Veľmi rešpektujem to čelo tabuľky, veď Lokomotíva má šesť hráčov, ktorí hrávali II. ligu. Myslím si však, že keby sme na nich narazili v neskoršej forme, tie zápasy by boli úplne iné.

Zásadný zvrat vo výsledkoch A-tímu v rámci jesennej časti nastal, keď sa k tímu pripojili Kanaďan Charis Diwumba s Brazílčanom Matheusom „Popó“ Mendoncom. Ako sa Vám podarilo priviesť do Kežmarku takýchto legionárov?

 » Je to kus náhody a zároveň dobré vzťahy s FK Poprad. Jeden bývalý hráč Popradu je totiž Brazílčan, ktorý žije v Maďarsku a poslal ich do Popradu. Tam však už mali dvoch zahraničných futbalistov a nechceli ísť do väčšej obmeny kádra. Ich dlhoročný brankár Jano Malec mi zavolal, či by sme o nich mali záujem my. S prezidentom klubu sme sa o tom porozprávali a som rád, že sa okamžite rozhodol, že pre zvýšenie konkurencie ich zoberieme. Na ich ohodnotenie sme mali síce iba jeden tréning, ale rozhodli sme sa správne.

Ako sa tu adaptovali a čím sú pre tím najviac prospešní?

» Kabína ich prijala veľmi dobre, pretože vidia, že sú kvalitnými futbalistami. Keby boli slabí, určite by ich neprijali. Niektorí naši chlapci hovoria veľmi dobre anglicky, takže taktické veci im pretlmočia. Som prekvapený, ako rýchlo sa tu adaptovali. Je vidieť, že prešli dobrými akadémiami, pretože majú výborné základy a naše herné cvičenia im nerobia problém. Obaja sú konštruktívnymi futbalistami, majú správne herné myslenie a sú kvalitným prínosom aj smerom do ofenzívy. Ich príchodom sa maximálne zlepšila naša rozohrávka zozadu. Navyše si dovolím tvrdiť, že sme nedosiahli strop ich výkonnosti. Som rád, že do mužstva priniesli oživenie a náš herný prejav je aj vďaka nim sympatický pre divákov. O tom to je, aby futbal prinášal radosť.

Po ich príchode ste zažili fantastický záver jesennej časti, v ktorom ste potiahli deväťzápasovú bodovú šnúru, čo vás dostalo až na 5. priečku tabuľky…

» Ja som stále veril, že keď sa po zraneniach, kartových trestoch a po príchode Charisa s Matheusom  dáme dokopy, tak sa rozbehneme. Zlom nastal po 7. kole, keď sa nám podarilo priniesť do tímu týchto dvoch hráčov. Zvýšila sa konkurencia a zároveň kvalita mužstva. Zároveň sa začal aj boj o miesta v základnej zostave. Chlapcov to nútilo ešte viac makať a zlepšila sa aj tréningová morálka. Prvýkrát nastúpili v Sabinove, to sme síce ešte prehrali, ale potom nám začali dobré výsledky. Chlapci mali z futbalu väčšiu radosť a divákom ponúkli veľa pekných zážitkov. Verím, že ak nenastanú žiadne problémy a ostaneme v takomto zložení, tak kežmarské mužstvo má na to, aby šlo výkonnostne ešte hore.

Ktoré stretnutia vám utkveli v pamäti?

» Priznávam, že v niektorých dueloch sme mali kúsok povestného futbalového šťastia, ale tie víťazstvá neboli dielom náhody. Tá séria jednoznačne hovorí o kvalite kádra. Najlepší zápas sme odohrali asi v Pavlovciach nad Uhom, ktoré sme zdolali 0:2 a náš herný prejav tam vrcholil. Doma proti Raslaviciam to bolo veľmi náročné, keďže súper hral defenzívne. Pokiaľ sa takto postaví desať futbalistov pod loptu a organizovane držia priestor, má s tým každý problémy. Na druhej strane víťazstvo bolo vtedy povinnosťou. Keby sme v prvom polčase dali dva-tri góly, bolo by rozhodnuté. Taký však futbal býva, pozíciu favorita treba vždy potvrdiť na ihrisku.

Ste nováčikom IV. ligy – Východ. Pociťujete zásadný rozdiel oproti V. lige – Sever?

» V kvalite súťaží je veľký rozdiel. Najmä prvých 6-7 mužstiev disponuje futbalistami, z ktorých niektorí hrávali aj II. ligu. Odzrkadľuje sa to potom v zápasoch, kde je aj herný prejav viac kultivovaný. Súťaž má veľmi dobrú kvalitu a sám som prekvapený, že pár stretnutí by spĺňalo aj úroveň III. ligy.

Ako sa spätne pozeráte na účinkovanie v Slovenskom pohári, kde ste najskôr zdolali Spišskú Belú, a potom do Kežmarku zavítal účastník Niké ligy FC Košice?

» Derby vždy býva špecifické a hovorí sa, že nemá favorita. My sme však v Belej asi favoritom boli a mali sme vyhrať. Dospelo to vtedy až k jedenástkam, ale nakoniec sa nám podarilo postúpiť. Zápas s Košicami bol pre nás odmenou. Súpera je potrebné rešpektovať. Je to ligové mužstvo, ktoré má iné podmienky na trénovanie, inú kvalitu futbalistov, ale napriek tomu sme neboli fackovacím panákom. Hrali sme organizovane a zodpovedne, pokým sme nedostali gól. Potom je už problém taký zápas otáčať. Súper postup potvrdil druhým gólom a tretí padol až v závere, keď Pačinda výborne kopol priamy kop. My sme tam navyše zaváhali, keďže sme mali zle postavený múr. Moji zverenci ma však rozhodne nesklamali. Takáto konfrontácia býva vždy výzvou a keby takýchto stretnutí chlapci odohrali viac, určite by šli výkonnostne nahor. Je to pre nich motivácia navyše a môžu sa zviditeľniť.

Počas 16 ligových jesenných stretnutí ste inkasovali iba 12 gólov a v tejto štatistike sa delíte o druhú priečku s košickou Lokomotívou.  Ako ste boli spokojný s triom gólmanov, ktorých ste mali k dispozícii?

» Všetkých troch oceňujem za prístup k tréningovým povinnostiam. Yurii Pohoryliak je vyspelým brankárom, ktorý prešiel akadémiou a má vysokú kvalitu. Poznám ho ešte z Popradu, kde chytal aj II. ligu, takže pre nás je veľkým prínosom. Určite má aj teraz na vyššiu súťaž. Braňo Bartko je taktiež kvalitný a potrebujeme aj takéhoto brankára. Síce nedostal až toľko príležitostí, ale vždy bol schopný zaskočiť, a keď už príležitosť dostal, nesklamal. Dorastenec Kubo Krempaský je nádejný chlapec a pri takýchto skúsených gólmanoch sa má čo učiť. Po polroku, čo je s nami, je niekde úplne inde a výkonnostne išiel hore. Ešte len začína a má pred sebou svetlú perspektívu. Taktiež môžem povedať, že keď naskočil do hry, tak rozhodne nesklamal.

Zásluhu na nízkom počte inkasovaných gólov však určite nesú aj obrancovia…

» Defenzívna činnosť nie je len o brankárovi a obrancoch, ale začína sa už útočníkmi. Mužstvo to pochopilo a plnilo. Myslím si, že práve preto sme dostali tak málo gólov. Rezervy sa tam síce nájdu, ale je to slušné. Matheus a Charis k nám prichádzali ako útočníci, resp. krídla. Na tréningoch som však videl, že im to ide zozadu a ich prirodzenou pozíciou sú kraje obrany. Paťo Grega je inteligentný futbalista, má správne základy a veľmi dobre číta hru. Hrával síce záložníka, no ja som ho postavil na stopérsky post, kde bol pre tím veľmi prospešný. Keď hral stopéra, tak sme v posledných deviatich zápasoch dostali iba tri góly. Maťa Kačíra som zase presunul z kraja obrany na stopéra, kde sa vypracoval na veľmi kvalitného hráča.

Šírka kádra sa zrejme najviac prejavila v zálohe…

» Pri výbere stredových hráčov nastal veľký tlak, lebo mohli hrať len traja, no viacerí sú na túto úroveň súťaže veľmi kvalitní futbalisti. Zálohu navyše oživil presun Milana Nováka, ktorý tam kedysi aj hrával. Každý z nich má iné schopnosti a vždy som sa ich snažil nasadiť tak, aby to bolo v prospech mužstva. Často som chlapcov rotoval, pretože medzi nimi neboli výrazné výkonnostné rozdiely. Samozrejme, že každý chce hrať, ale väčšinou sa moja voľba vydarila a v zápase potiahli tím. S každým som mal individuálny pohovor, kde som prízvukoval, že je to v prospech mužstva, takže bolo dôležité, aby túto myšlienku pochopili. Sila tímu totiž rastie s kvalitnou konkurenciou. Ak by bola situácia taká, že pri zranení nie je kým nahrádzať, smerovalo by to k stagnácii.

Korením futbalu sú vždy góly a vy máte k dispozícii útočníka, ktorý patrí medzi najlepších kanonierov súťaže…

» Pred sezónou nám odišiel 20-gólový Adam Matalík a takého strelca je ťažké nahradiť. Výborne sa však chytil Kubo Bavoľár, ktorý na jeseň zaznamenal 13 gólov a bol pre mužstvo veľmi prospešný. Tým, že hráva na hrote, jeho povinnosťou je strieľať góly. Je to však post, ktorý ešte nemáme zdvojený. V kádri je síce Paľo Fejerčák, ale pracovné povinnosti mu neumožnili toľko trénovať. Veľkým prínosom pre mužstvo je aj univerzál Adam Pirhala a jeho fyzický fond ho predurčuje aj na vyššiu úroveň, ale často býva pracovne vyťažený.

Pri brankároch sme už spomenuli dorastenca Jakuba Krempaského. Ako ste celkovo využívali najmladších členov tímu a dorastencov?

» Väčšina lepších kežmarských dorastencov pôsobí v Poprade a pokiaľ tam za dorast pravidelne hrávajú, nemá zmysel ich vyťahovať. Uvidíme, čo bude, keď prekročia dorastenecký vek. 20-ročný Dano Kusnyír mal takú prácu, kedy chodil po nočnej zmene hrávať futbal a nemal také možnosti trénovať. Pokiaľ bude pravidelne trénovať, určite má perspektívu. Mladíkmi však stále sú aj 20-ročný Charis i 23-ročný Matheus. Vážim si každého z 19 chlapcov, ktorých mám v mužstve. Každý má prínos pre kolektív.

Hráte amatérsku súťaž a už neraz ste sa zmienili o pracovných povinnostiach hráčov. Aká bola teda tréningová dochádzka?

» Chápem, že je to amatérsky šport, takže pokiaľ majú prácu, ktorá im ovplyvňuje tréningové možnosti, nemôžem ich nútiť. Viac je to o ich egu, či pre futbal spravia všetko. Pokiaľ nebola v mužstve konkurencia a prišli zranenia, nemali sme veľmi s kým nastúpiť. Napríklad doma s Medzevom musel nastúpiť Dano Kusnyír, ktorý bol predtým dva mesiace zranený. Do hry vtedy musel ísť aj náhradný brankár Braňo Bartko či Andrej Džadoň, ktorý sedem rokov nehral. Ako náhle však konkurenciu zvýšili Matheus s Charisom, zlepšila sa aj dochádzka a na tréningu som mával 14-16 chlapcov. Každý dostal priestor na to, aby sa pobil o miesto a už je potom na jednotlivcoch, ako k tomu pristúpili.

Ako budete fungovať v tomto prechodnom období a kedy začnete s prípravou na jarnú časť?

» Chcel by som, aby sme sa do polovice decembra ešte schádzali v telocvični, prípadne si zahrali hokej, ak bude taká možnosť. Chýba nám tu umelá tráva a verejne poviem, že sa tu zaspala doba. Nie je možné, aby v meste ako Kežmarok v roku 2023 nebola umelá tráva, keď na západnom Slovensku je takmer všade. Nechcem nikoho kritizovať, možno neboli také možnosti, ale je ťažké poctivo trénovať, keď nemáte osvetlenie a adekvátnu hraciu plochu. Predstavu však už máme. Keby sa ju podarilo zrealizovať, bola by to veľká vzpruha pre kežmarský futbal. Zároveň je to už nutnosť, lebo máme množstvo mládežníckych družstiev a kvalitný tréningový proces sa na jednom, navyše prírodnom, ihrisku nedá zabezpečiť. Vážim si vedenie, že nám zabezpečilo aspoň tréningové podmienky v Tatranskej Lomnici, pretože náš herný prejav je postavený na kombinačnej hre, pre ktorú potrebujete dobré ihrisko. S prípravou začneme 10. januára a dovtedy máme ešte čas doladiť program prípravných zápasov.

Nastanú počas zimného prestupového obdobia aj nejaké zmeny v kádri?

» Zatiaľ nikto nespomínal, že by chcel odísť, ale to sa bude riešiť potom operatívne. Klub nemá také možnosti, aby v zime priviedol troch hráčov na oživenie. Musíme pracovať v podmienkach, aké máme, ale ak sa naskytne možnosť, nebránim sa. Defenzíva aj záloha sú vyriešené, konkurencia chýba najmä na kraje a na hrot útoku.

Jeseň ste mali ukončiť veľkým domácim derby proti Popradu, ale nakoniec ním začnete futbalovú jar…

» Je mi ľúto, že Poprad hrá iba IV. ligu, pretože ešte pred pár rokmi patril omnoho vyššie, ale realita je takáto. Stretnutie s ním má zvláštny náboj pre každého, všetci sa naň chcú vytiahnuť. My sa budeme tešiť na domáce derby na jar a nech vyhrá lepší.

Čo očakávate od jarnej časti? Dá sa ešte dobehnúť deväťbodová strata na lídra z Medzeva?

» Som realista, takže podľa mňa budú o postup bojovať tri mužstvá. Medzev, Lokomotíva a Poprad. Našou motiváciou bude ísť do zápasov s cieľom potvrdiť našu kvalitu a poskytnúť divákovi dobrý pocit z našej hry. Napriek tomu, že nevidím reálnu šancu na postup , chceme vyhrávať a budeme sa to snažiť sťažiť aj tým silným tímom. Oni to už ťažko pustia, majú veľký náskok, zároveň stabilizované kádre a nevstúpi do toho už nikto. My máme možnosť posunúť sa o jedno, možno dve miesta nahor. Nemôžeme sa uspokojiť a jar iba dohrať. Pokiaľ divákovi ponúkneme kvalitný herný prejav, tak ľudia, ktorí majú futbal radi, budú na zápasy chodiť. Pokiaľ sa prehráva a hra je nezáživná, tak asi chodiť nebudú. Plné hľadisko ma vždy poteší a chlapcov vybičuje.

Aktuálne k 16. 11. 2023