Koch po Poprade: Blahoželám im a prajem im, aby postúpili

Nachádzame sa v tzv. anglickom týždni, v ktorom počas deviatich dní odohráme až tri duely. V sobotu sme sa stretli s Kalšou, v stredu sme konenče absolovali dohrávku s Popradom a v nedeľu cestujeme do Čane.

Proti Kalši sme si vybojovali prvé tri jarné body a boli sme odhodlaní ich získať aj v niekoľkokrát odkladanom podtatranskom derby. Tréner Koch už mal k dispozícii takmer celý káder, no stav Maroša Piláta s Arbenom Hazrollim ešte nebol dostatočne dobrý na to, aby nastúpili v základe. Kežmarský kormidelník teda zložil zostavu takto:

Pohoryliak – Lajčák, Kačír, Ewerton, Harbar – Kristan, Novák (C), Grega – Pirhala, Bavoľár. Joarlyson.
(Náhradníci: Bartko – Pilát, Vida, Šomšák, Ondrejka, Hazrolli, Rušin, Starinský.)

V úvod bolo cítiť dôležitosť očakávaného derby, na ktoré prišlo 530 divákov a píšťalky sa ujal ligový rozhodca s medzinárodnými skúsenosťami Filip Glova. Prvú zaujímavejšiu príležitosť si vytvoril Kežmarok. Joarlyson potiahol loptu po pravom krídle, no Adam Pirhala šancu nezužitkoval. Na to reagoval Popradčan Patrik Kendra, ktorého sľubná strela diaľky tesne minula ľavú žrď. V ofenzíve sme sa opierali najmä o krídelnú hru a takto vznikla aj vážna gólová príležitosť. Adam Pirhala prenikol po pravej strane ihriska, loptu naservíroval Bavoľárovi, no kežmarský kanonier to z bezprostrednej blízkosti nenatesnal k bližšej žrdi. Vzápätí sa potvrdilo otrepané nedáš-dostaneš. Popradčan Šimonovič kopal sprava štandardku a jeho ideálny center skončil na hlave Juraja Kuca, ktorý otvoril skóre. Odpoveď mohol nájsť Milan Novák, ale z priameho kopu z ideálnej pozície opečiatkoval brvno.

Nechýbalo veľa a po Lokomotíve i Medzeve sme mohli opäť inkasovať hneď po príchode zo šatní. Haščák sa totiž ocitol sám s loptou na kopačke zoči-voči Pohoryliakovi, no kežmarská brankárska opora nás pohotovým zákrokom zachránila. Mužom druhého dejstva však bol rozbehnutý popradský ostrostrelec Abdulhakim Ahmad Daneji. Najskôr zužitkoval výborne sklepnutú loptu od spoluhráča v pokutovom území. Po tomto zvýšení náskoku súpera sme viac otvorili hru, ale žiadne vyložené tutovky z toho pre nás nepramenili. Naopak, keď sme v strede ihriska stratili loptu, Poprad prenikol až k našej bráne, ale Pohoryliak ešte pokus Danejiho vytlačil mimo troch žrdí. No strany mladého Nigérijčana to však nebolo posedné slovo, pretože v 79. minúte ešte výborne umiestnenou strelou spečatil triumf hostí na 0:3.

Simon Kristan. Snímky: Filip Kubáni.

Dohrávka 17. kola Majstrovstva regiónu IV. liga Východ
1.MFK Kežmarok – FK Poprad 0:3 (0:1) Góly: Daneji 2, Kuc.

STANISLAV KOCH, tréner 1.MFK Kežmarok: „Poprad potvrdil úlohu favorita a my sme ostali smutní. Hostia prišli s dobrou organizáciou hry. Prvý polčas bol vyrovnaný. My sme si nepremenili jednu sľubnú šancu a oni, naopak, štandardku využili. Zlomový moment nastal, keď v druhom dejstve skórovali po ďalšej štandardnej situácii a Poprad si už víťazstvo ukontroloval. Blahoželám im a prajem im, aby postúpili, keď už uspeli aj tu.“

RÓBERT PETRUŠ, tréner FK Poprad: „Hovorí sa, že derby nemá favorita, takže sme vedeli, že nás čaká ťažký zápas. Som veľmi rád, že moje mužstvo nepodľahlo tomuto prostrediu ani kežmarskému štýlu hry. Veľmi dobre sme sa takticky pripravili, hrali sme disciplinovane a premieňali sme naše šance. Kľúčové bolo, že sme prvý gól dali my, pretože Kežmarok mal asi dve šance, aby sa ujal vedenia, čo by potom bolo veľmi náročné. Takto sme sa dostali na koňa my, v druhom polčase sme zvýšili vedenie a už sme sa dostali do pohody. Myslím si, že sme zvíťazili zaslúžene.“

Milan Novák. Snímky: Filip Kubáni.

Všetky kluby tak už majú odohraných 20 stretnutí a Poprad sa vďaka triumfu v Kežmarku dotiahol na vedúcu Lokomotívu. Obaja títo ašpiranti na postup majú 50 bodov a so 48 bodmi im na chrbát dýcha ešte tretí Medzev. Keďže sme na jeseň i na jar s týmito súpermi prehrali, postupové karty už zrejme miešať nebudeme. Treba však pripomenúť, že sme nováčikom IV. lige a dlhodobo nám v súťaži patrí solídna piata priečka. To najťažšie už máme za sebou a realisticky sa môžeme pobiť o štvrté miesto s Ľuboticami, ak 28. apríla zvládneme duel na ich pôde. Ešte pred tým nás však čaká nedeľný zápas v Čani a 20. apríla doma vyzveme Sabinov.