Kasenčáková: Dôležité je, aby deti začali futbal milovať

Najmladšie deti v 1.MFK Kežmarok začínajú v kategórii U7. O svojej práci s predprípravkou nám porozprávala jej trénerka ZUZANA KASENČÁKOVÁ.

» Dôležité je takéto malé deti namotať na futbal, aby chodili na tréning s radosťou a začali futbal milovať. Gro je, aby sa zabávali a hrali futbal. Kým sa poprezliekajú, zvykneme sa porozprávať, aký mali deň, a potom obmieňame nejaké zábavné hry, kým sa rozbehajú a zahrejú organizmus. Potom si vezmú lopty a trénujeme prvé dotyky s loptou, pričom sa im snažím vysvetliť, ako to správne robiť. Tá komunikácia je trochu zložitejšia než napríklad v U15, kde to zverencom vysvetlíte a môžu to skúšať. Ja musím ku všetkým pristupovať individuálne a ukázať im všetko detailne. Každým tréningom pokračujeme ďalej a vždy sa na niečo zameriame. Druhá polovica tréningu však vždy musí byť hra, pretože tam deti chodia kvôli futbalu, nie aby celý čas nacvičovali techniku. Zatiaľ deti hrajú iba medzi sebou, čo je základ.

» Máme to rozdelené na dve skupiny. Na prvom tréningu mám škôlkarov a nejakých prvákov, ktorí k nám nastúpili tento rok. V tejto skupinke je 13 detí a neskôr prichádzajú prváci, z ktorých niektorí trénovali už vlani, tam ich je 16-17. Dohromady by to bolo už priveľa, preto sú rozdelení. Po zimných prázdninách sa bude niečo pridávať, techniku síce trénujeme už teraz, ale stále je to o oboznamovaní sa s hrou a správnou technikou.

» Od septembra už máme niečo aj za sebou. Na začiatku to bolo ťažšie, lebo aj tá pozornosť takých detí býva slabšia. Už keď vidím, ako spracujú prihrávku, či zdvihnú hlavu a nepozerajú stále na loptu, tak už to je progres. Myslím si, že u každého je už niečo viditeľné, či už koordinácia pohybu, rýchlosť… Každý sa od septembra zlepšil.

Aktuálne k 1. 12. 2023