Bacula: Deti už chápu podstatu futbalu

Progres hráčov v prípravke je neustály, ale treba si uvedomiť, že niekomu to ide rýchlejšie a iní potrebujú viac času. O svojej práci s kategóriou U9 nám porozprával jej tréner MICHAL BACULA.

» Nakoľko títo chlapci trénujú bez troch mesiacov už tri roky, mali by už mať osvojené herné činnosti jednotlivca a základné futbalové danosti. Dôležité je, aby sme v nich už vzbudený záujem o futbal prehlbovali a učili ich fungovať v takom komplikovanejšom móde. Ide o upevňovanie spomínaných činností jednotlivca, ale už to prerastá aj do kooperácie so spoluhráčmi. Začíname s kombináciami, kde už deti chápu tú podstatu futbalu.

» Máme tri tréningové jednotky týždenne a do toho aj štvrtkové ligové súboje. Odohrali sme 10 kôl s rôznymi tímami z východného Slovenska. V zápasoch majú už ukázať to, čo sa v tréningovom procese naučili. Tréningová dochádzka je, naozaj, dobrá, ale treba chápať, že deti majú aj iné voľnočasové aktivity a občas do toho vstúpi aj nejaká choroba. Pokiaľ sme sa tomu dokázali vyhnúť, tak pracujeme s 25-26 hráčmi. Progres je neustály, len u niekoho prichádza rýchlejšie a iní potrebujú trošku viac času. Deti k futbalu pristupujú svedomito a aj správanie počas tréningov je na slušnej úrovni. My tréneri na to dbáme, pretože nechceme vychovávať iba úspešných futbalistov, ale v prvom rade dobrých a slušných ľudí.

» Už máme za sebou aj prvý zimný turnaj vo Vranove nad Topľou, pripravujeme sa ešte na ďalšie dva v Banskej Bystrici i Starej Ľubovni a určite si dáme aj sériu tzv. trianglov, pri ktorých si zavoláme dvoch alebo troch súperov a niekde v telocvični si to vieme vytočiť. Zápasov teda bude dosť. V marci sa potom opäť presunieme z telocviční na trávniky a absolvujeme odvety jesenných stretnutí I. ligy prípraviek. Pre také malé mesto ako Kežmarok je zaujímavá možnosť zmerať si sily s tímami ako Tatran Prešov, Partizán Bardejov a ďalšími zaujímavými družstvami. Ja na výsledky v tejto kategórii nekladiem dôraz. Ide skôr o to, aby sa každý v rámci svojich možností zlepšoval. Navyše celkový výsledok je súčtom dvoch súbežných duelov na dvoch ihriskách, takže to ani nie je úplne smerodajné.

Aktuálne k 5. 12. 2023